Portal - Stary Sącz
polski Strona główna / Historia Popowic
Niedziela - 17 grudnia 2017 Jolanty, Łukasza, Olimpii     Radosnych i pełnych ciepła rodzinnego Świąt Narodzin Chrystusa, oraz dużo szczęścia i pomyślności w Nowym Roku - życzą wszystkim uczestnicy projektu -"Interaktywna Polska"
 
Historia Popowic

             Popowice wieś (sołectwo) w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Stary Sącz.

          Położone są na pograniczu Beskidu Sądeckiego (pasmo Jaworzyny Krynickiej) i Kotliny Sądeckiej, na wysokości od 360 m n.p.m. do 574 m n.p.m., po lewej stronie Popradu wzdłuż potoku wypływającego spod góry Popowiec. Graniczy z miastem Stary Sącz (Cyganowice), Łazami Biegonickimi, Myślcem, Żeleźnikową (gmina Nawojowa), Barcicami Dolnymi i Barcicami Górnymi (Wdżary).

         Nazwa wsi pochodzi od słowa pop czyli ksiądz. Popowice = poddani popa. Mogło też to być przezwisko świeckiego właściciela o przydomku Pop.  

          Kiedyś była własnością klasztoru klarysek starosądeckich. Z roku 1432 jest pierwsza wzmianka o Popowicach w dokumencie ksieni klasztoru klarysek - Anny Przyszowskiej. Wzmiankowana też w Księdze uposażeń diecezji krakowskiej Jana Długosza z ok. 1475 r. Od 1555 r. należały do parafii starosądeckiej. Od 1782 r. należała do austriackich dóbr państwowych (Komisariat Ekonomiczny Kameralnych Dóbr Starego Sącza). W czasach autonomii galicyjskiej razem z sąsiednim Myślcem tworzyła jedną gminę. W latach 80. XIX w. liczyła 39 domów i 297 mieszkańców w tym 5 Izraelitów. Następnie była gromadą gminy zbiorowej Stary Sącz. Od 1954 r. należała do GRN Stary Sącz-Wieś. W 1973 r. została sołectwem Miasta i Gminy Stary Sącz. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

          Wieś nie posiada herbu. W czasach galicyjskich władze gminne posługiwały się pieczęcią z wyobrażeniem postaci św. Jana Nepomucena.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: Grażyna Smaga